Sanda

Sanda
Sanda01 1100x477 2345 - Sanda

Sanda tekst square01 535x535 2300 - Sanda

Wolna walka

Sanda (chiń.: 散打; pinyin: sǎndǎ – wolna walka) lub Sanshou (chiń.: 散手; pinyin: sǎnshǒu – wolna ręka) – chiński nowożytny sport walki, oparty na tradycyjnych chińskich sztukach walki.

Sanda wywodzi się z tradycyjnych pojedynków toczonych na wysokich platformach Lei tai. Jako „wolna walka” sanda stanowi doskonałą formułę treningową, w której można jeszcze lepiej poznać i zrozumieć trenowane techniki i związane z nimi zasady pracy ciałem, które w sposób wyidealizowany przekazywane są w postaci form. Niektóre szkoły „kung-fu” wprowadzają też dodatkowe, niezależne zajęcia przygotowujące swoich adeptów do walki w ringu.

Walka sanda odbywa się na kwadratowej macie o powierzchni ok. 8 × 8 m, znajdującej się na niewielkim podwyższeniu, której krańce nie są niczym ograniczone. Zgodnie z tradycją walk na platformach lei tai, najwyżej punktowanym działaniem jest wypchnięcie bądź wyrzucenie zawodnika poza ring. Aby chronić zawodników, którzy są wyrzucani z ringu, podłoże wokół niego jest chronione materacami.

Innym wysoko punktowanym atakiem jest powalenie przeciwnika na matę. Stąd też zawodnicy nieustannie dążą za pomocą klinczu, rzutów i podcięć, do wywrócenia przeciwnika.

Sanda tekst square02 535x535 2289 - Sanda

W tym sensie walki sanda przypominają zapasy. Jednak po sprowadzeniu przeciwnika do parteru rozgrywka jest przerywana, aby zawodnik mógł się podnieść i zająć stojącą pozycję walki. Na tym podobieństwa do zapasów się kończą, ponieważ trzecim wysoko punktowanym działaniem jest wymierzenie przeciwnikowi kopnięcia w głowę bądź w klatkę piersiową.

Walka rozgrywana jest w trakcie trzech dwuminutowych rund, pomiędzy którymi ma miejsce minuta odpoczynku. O zwycięstwie decyduje sukces w dwóch rundach. Zawodnicy muszą mieć rękawice, osłonę zębów, ochraniacze na głowach i klatce piersiowej, zaś kolor ubioru dwóch walczących ze sobą zawodników powinien być odpowiednio czarny i czerwony. Wyróżnia się dwie kategorie wiekowe (juniorzy 15-18. rż., seniorzy 18-35. rż.) oraz 11 kategorii wagowych.

Mimo że walka wydaje się krótka (3 × 2 minuty), zaś zasady jej punktowania mogą sugerować zwykłe przepychanki (wystarczy częściej przewracać przeciwnika i wypychać go za ring, niż samemu być przewracanym i wypychanym), w wykonaniu kompetentnych zawodników jest niezwykle dynamiczna i agresywna. Zawodnicy dosłownie rzucają sobą nawzajem po macie, w zależności od posiadanych umiejętności stosują uderzenia i kopnięcia obrotowe, na wyprowadzone kopnięcie – kontruderzenia, widowiskowe przechwyty.

(za pl.wikipedia.org/wiki/Sanda_(sport_walki))

Sanda02 small 450x298 0703 - Sanda

Opłaty za trening:

– Trening 1x w tygodniu 60 zł/os.

Konto i płatności

 

JEST TYSIĄCE RÓŻNYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH LUDZIE ZACZYNAJĄ TRENOWAĆ SZTUKI WALKI

Być może jednym z Twoich marzeń jest nauczenie się skutecznej samoobrony?


Zobacz zdjęcia naszych Uczniów i Trenerów zrobione w trakcie niedawnych zawodów …

Sanda04 square 850x850 0598 - Sanda
Sanda05 square 850x850 2161 - Sanda
Sanda06 square 850x850 2134 - Sanda
Sanda07 square 850x850 1201 - Sanda